Dlaczego nie wolno palić zniczy na pogrzebie?

Znicze pogrzebowe

W Polsce poprzez zapalanie zniczy na grobach osób zmarłych wyraża się swoją pamięć o ich istnieniu i swój szacunek. Jeszcze przed rozwinięciem się chrześcijaństwa zachowywano się w podobny sposób, tyle że – według licznych dowodów – na cmentarzach miały być palone ogniska, mające obrazować przejście duszy do innego świata.

Znicz zapalony np. w Dniu Wszystkich Świętych rzeczywiście staje się wyrazem pamięci, jednakże według polskiej tradycji nie powinno się go zapalać bezpośrednio na pogrzebie. Jest to jeden z poważniejszych przesądów dotyczących obrzędów pogrzebowych. Taki znicz, według starych obyczajów, może sprowadzić wielkie nieszczęście na tego, kto go przyniesie, a nawet i całą jego rodzinę.

Zakład pogrzebowy Gdańsk

Do czego prowadzi zapalenie znicza na pogrzebie?

Według polskich tradycji zapalanie znicza na grobach i mogiłach podczas pogrzebu ma przysporzyć rodzinie zmarłego wielu poważnych problemów. Może sprowadzić na tę rodzinę nieszczęście w postaci pecha, który oczywiście będzie przejawiać się w różnych sytuacjach i na wiele sposobów. Lepiej mimo wszystko nie ryzykować. Dopuszcza się natomiast możliwość postawienia niezapalonych świec, które można będzie rozświetlić np. na drugi dzień po pogrzebie albo w kolejnych dniach.

Jeżeli jednak ktoś ewidentnie uprze się na umieszczenie zapalonego znicza, powinien przynajmniej zapalić go przy pomocy zapałek. Inny powszechny przesąd mówi bowiem o tym, że jeśli w takiej sytuacji skorzysta się z używanej na co dzień zapalniczki, również sprawdzi się na siebie i bliskich sporo kłopotów.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wśród polskich przesądów powiązanych z obrzędami pogrzebowymi istnieje jeszcze kilka innych ważnych zasad, które także warto wziąć sobie do serca. Mówią one o tym, by nigdy nie zabierać niczego z cmentarza, nie siadać na grobach i nie chodzić po ich płytach oraz nie zbierać rosnących przy nich kwiatów. Niektórzy są też zdania, że zniczy w ogóle nie powinno się zapalać zapalniczkami i to niezależnie od tego, czy robi się to w dniu pogrzebu, czy w jakimś innym dniu.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz

dwa × 4 =