Dlaczego okuliści nie robią sobie laserowej korekcji wzroku?

dlaczego okuliści nie robią laserowej korekcji wzroku

Laserowa korekcja wzroku nie zawsze jest dobrym posunięciem. Nie bez powodu okuliści często rezygnują z wykonania zabiegu, a także odradzają go swoim pacjentom. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy poznać przeciwwskazania, a także potencjalne powikłania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią wpisu.

Ryzyko powikłań po laserowej korekcji wzroku

Laserowa korekcja wzroku to dla wielu osób szansa na poprawę komfortu codziennego życia. Nie można jednak zapomnieć o ryzyku wystąpienia powikłań. Wbrew pozorom negatywne skutki uboczne zabiegu nie są tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać. Zalicza się do nich m.in.:

– Pogorszenie wzroku – laserową korekcję wykonuje się po to, aby poprawić jakość widzenia. Okazuje się jednak, że u wielu pacjentów dochodzi do pozabiegowego pogorszenia się wzroku (w porównaniu do stanu podczas noszenia okularów/soczewek).
– Słabe widzenie po zmroku – nie można wykluczyć również osłabienia widzenia po zmroku i w nocy. Ponadto, niektóre osoby skarżą się na uciążliwe poświaty pojawiające się wokół żarówek, banerów reklamowych, reflektorów samochodowych itd. Problemem jest także tzw. efekt halo.
– Zespół suchego oka – zazwyczaj mija on po 7-10 dniach od przeprowadzenia zabiegu laserowej korekcji wzroku, jednak schorzenie może nawracać. Wiąże się z niekontrolowaną produkcją łez, które są niezbędne do nawilżenia oczu.
– Poprawki zabiegowe – jeśli stan wzroku po korekcji jest niezadowalający, to konieczne mogą być poprawki. To kolejne zabiegi o mniejszej lub większej inwazyjności. Ich liczba jest kwestią bardzo indywidualną. Ważne, aby pacjent był monitorowany przez specjalistę.
– Okulary korekcyjne – prawdą jest, że wiele osób decyduje się na korekcję wzroku, aby zapomnieć o okularach czy soczewkach. Bywa jednak tak, że okulary korekcyjne o niewielkiej mocy są obowiązkowe.
– Zakażenia – każdy zabieg chirurgiczny grozi wdaniem się infekcji bakteryjnych, które mogą nieść za sobą wiele negatywnych skutków zdrowotnych. Osoby zdecydowane na laserową korekcję wzroku muszą zaakceptować ryzyko. Warto również pamiętać o właściwym postępowaniu po zabiegu (m.in. stosowaniu specjalnych kropli do oczu).

Przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku

Laserowa korekcja wzroku nie może zostać wykonana u każdego pacjenta. Do przeciwwskazań zalicza się m.in.:
– jaskrę,
– zaćmę,
– bardzo dużą wadę wzroku (astygmatyzm powyżej 5D, dalekowzroczność powyżej +6D, krótkowzroczność powyżej -14D),
– stany zapalne w obrębie oczu,
– odwarstwienie rogówki,
– zespół suchego oka,
– wędrującą źrenicę,
– niepokojące zmiany w budowie oczu.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz

jeden × trzy =