Jaki wieniec na pogrzeb?

kwiaciarnia w Warszawie

Udział w ceremonii pogrzebu wiąże się z koniecznością przyniesienia odpowiedniej kompozycji kwiatowej, która składana jest w hołdzie zmarłemu na jego grobie. Wyrażenie w ten sposób szacunku dla osoby, która odeszła, to w naszej kulturze jeden ze zwyczajów ostatniego pożegnania z nieżyjącym. Jakie wieńce pogrzebowe wybrać?

Rodzaj kwiatów

Kupując wieńce pogrzebowe, mamy szereg opcji wyboru gatunku kwiatów. W Polsce najczęściej zamawiane są kompozycje z chryzantem, kalii, lilii, hortensji i róż. Na pogrzeb pasować będą również margaretki, gerbery, mieczyki, eustomy i storczyki. Warto jednak pamiętać, że nie ma w tym zakresie żadnych narzuconych z góry reguł. Wielu żałobników przybywa zatem na uroczystość z takimi kwiatami, które zmarły szczególnie lubił lub które w jakiś sposób kojarzą się z jego osobą. Często są to więc mniej oczywiste wybory, np. słoneczniki, konwalie, stokrotki, tulipany.

Kształt i kolor wieńca

Tradycyjne wieńce pogrzebowe to zazwyczaj owalna lub okrągła kompozycja, ale nie brakuje również innych rozwiązań. Wiele rodzin zamawia dla najbliższych wersje w kształcie serca, zwykle wykonanego z kilkudziesięciu róż. Jeśli chodzi o kolor kwiatów, często spotykamy się z bielą, odcieniami kremowymi i pastelowymi (zwłaszcza różowym i żółtym). Jasne wieńce pogrzebowe kupuje się również wtedy, gdy żegnana jest osoba młoda. W przypadku starszych zmarłych można zdecydować się na ciemniejsze kolory, np. bordo lub fiolet. Z kolei symbolizująca miłość czerwień zarezerwowana jest przede wszystkim dla żałobników żegnających bardzo bliską osobę.

Wieńce czy wiązanki pogrzebowe?

Warto także zaznaczyć, że idąc na pogrzeb, możemy zdecydować się na określoną formę kompozycji roślinnej. Wieńce pogrzebowe to opcja zdecydowanie najbardziej okazała pod względem wielkości i ilości kwiatów. Z tego powodu zamawiana jest przede wszystkim przez najbliższą rodzinę i przyjaciół nieżyjącego. Wieńce pogrzebowe to również oficjalna forma pożegnania, którą wybierają firmy, szkoły, urzędy i inne instytucje związane w jakiś sposób ze zmarłym. Pozostali uczestnicy pochówku – krewni, dalsi znajomi, sąsiedzi – najczęściej kupują wiązanki pogrzebowe, czyli kompozycje nieco mniejsze od tradycyjnych wieńców.

Specjalne zamówienia

Wybierając się na pogrzeb, można kupić gotowe kompozycje lub złożyć indywidualne zamówienie wykonane wedle określonych ustaleń. Wiele osób pragnie pożegnać bliską osobę w sposób szczególny, dlatego renomowane kwiaciarnie (np. www.kwiatyelusia.pl) oferują specjalne formy roślinne w oryginalnych kształtach i kolorach. Przykładem są wieńce pogrzebowe przypominające herb drużyny sportowej. Z odpowiednio dobranych kwiatów można też ułożyć określony napis, logo czy barwy narodowe.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz

1 × cztery =