Czy dla niewierzących jest życie po śmierci?

życie po śmierci

Życie po śmierci to temat, który interesuje wiele osób. Faktem jest, że ludzie wierzący uważają, że mają przed sobą całą wieczność. Jest to światopogląd, który dodaje sił, a także zmniejsza lęk przed końcem żywota ziemskiego. Nieco inaczej jest w przypadku ateistów, dla których wierzenia religijne nie mają żadnej wartości.

Co dzieje się z duszą po śmierci?

Zdaniem ateistów zarówno ciało, jak i dusza umiera w tym samym momencie. Jest to równoznaczne z zakończeniem egzystencji. Ludzka świadomość nie jest zdolna do tego, aby odciąć się od ciała. Osoby wierzące nie potrzebują jednak logicznego wytłumaczenia tego zjawiska. Całkowicie zaufały one Bogu, dzięki czemu śmierć jest dla nich mniej przerażająca. Odrzucają prawa nauki na rzecz niewyjaśnionych zjawisk, które dla nich stanowią podstawę wiary.

Zgodnie z prawami fizyki nie istnieje możliwość zapisania informacji w mózgu po śmierci. Naukowcy podkreślają, że wiara w życie pośmiertne jest ważnym elementem religii, jednak nie ma nic wspólnego z nauką. Przez tysiące lat nie dostarczono wystarczających dowodów na to, że dusza żyje pomimo zgonu człowieka.

Co czeka ateistę po śmierci?

Osoby wierzące pragną życia wiecznego, a zakończenie życia na ziemi jest jedynie początkiem czegoś lepszego. Ci, którzy postępowali zgodnie z bożymi przykazaniami, nie muszą obawiać się śmierci. Mają pewność, że Stwórca wynagrodzi im wszystkie dobre uczynki, a także cierpienie, którego musieli doświadczyć. Jest to również pewnego rodzaju pocieszenie dla zmagających się z ciężkimi chorobami, bólem emocjonalnym, przemocą i innymi okrucieństwami współczesnego światła. Wiara może dodawać sił do tego, aby zmierzyć się z przeciwnościami losu. Dzięki niej łatwiej jest pokonać trudności, ponieważ świadomość spotkania z Najwyższym jest motywacją do dalszego działania.

Ateiści postrzegają świat nieco inaczej. Nie oznacza to jednak tego, że osoby niewierzące nie posiadają sumienia, ani norm społecznych. Ich postępowania nie motywuje jednak strach przez Bogiem, czy nadzieja na życie wieczne. Co czeka ich po śmierci? Ich zdaniem życie kończy się w momencie zgonu. Nie ma tutaj mowy o żadnej formie życia po śmierci. Warto podkreślić, że reinkarnacja nie wpasowuje się w poglądy ateistów. Powrócenie na ziemię pod inną postacią (np. zwierzęcia) wiąże się z wiarą w nadprzyrodzone moce. Ludzie, którzy nie wyznają żadnej religii, kierują się przede wszystkim udowodnionymi prawami nauki. Odrzucają wszelkie spekulacje, a także niepotwierdzone zjawiska, których nie można racjonalnie wytłumaczyć.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz

dwadzieścia − piętnaście =