Jak składać kondolencje?

kondolencje na pogrzebie

Mogłoby się wydawać, że każdy wie, jak złożyć kondolencje. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że wiele osób odczuwa ogromny stres, a wypowiedzenie kilku słów staje się ogromnym wyzwaniem. Wiadomym jest, że łatwo tutaj popełnić gafę, która może zostać źle odebrana przez żałobników mierzących się z bólem po stracie bliskiego. Jeśli poszukujesz praktycznych podpowiedzi, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie! Dowiesz się z niego, jak prawidłowo złożyć kondolencję. Sprawdź, czego nie należy mówić.

Kiedy należy złożyć kondolencje?

Kondolencje należy złożyć osobom z najbliższego otoczenia, które straciły bliską osobę. Ignorowanie tego faktu uznawane jest za niestosowne. Prowadzenie codziennej rozmowy może wzbudzić zakłopotanie. Czasami wystarczy kilka słów, aby wyrazić swój żal i współczucie. Wiadomym jest, że śmierć członka rodziny, partnera czy przyjaciela jest przykrym doświadczeniem.

Wiele osób zastanawia się, czy składać kondolencje znajomym, z którym od lat nie utrzymuje się kontaktu. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż każda sytuacja jest inna. Jeśli zażyłość skończyła się w sposób naturalny, to warto jest okazać współczucie byłemu przyjacielowi, który cierpi po stracie żony czy dziecka.

Jak należy składać kondolencje?

Kondolencje nie mogą być zbyt długie. To zaledwie kilka słów, które przekazują najważniejszą treść. Nie jest to składanie życzeń, a więc lepiej unikać dobrych rad. Nie warto także okazywać nadziei, że żałobnik szybko powróci do normalnego życia. Takie zachowanie jest równoznaczne z brakiem empatii. Trzeba zrozumieć, że druga osoba ma prawo przeżywać stratę na swój sposób.

Podczas składania kondolencji lepiej zrezygnować z długich i zawiłych zdań. Milczenie jest złotem. Po wypowiedzeniu kilku słów dobrze jest dać żałobnikowi czas na odpowiedź. Z łatwością można zauważyć, czy chce on kontynuować temat, czy woli pozostać w samotności. Niewskazane jest nachalne oferowanie pomocy.

Formy kondolencji

Jeszcze kilka lat temu dopuszczalne było jedynie tradycyjne złożenie kondolencji na pogrzebie. Nie zawsze jednak jest możliwość spotkania się z żałobnikami. W dzisiejszych czasach dozwolone jest złożenie kondolencji drogą internetową czy telefoniczną. Wiadomość SMS wydaje się być mało elegancka, jednak obyczaje zmieniły się na przestrzeni lat. Postęp technologiczny sprawił, że niebezpośrednia forma złożenia kondolencji nie jest uznawana za gafę. Istotne jest jedynie to, aby starannie dobrać słowa, a także sprawdzić poprawność przesyłanego tekstu.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz

dwadzieścia − siedem =