Czy etyka jest modna?

modna etyka

Czy słowa etyka i moda mogą iść w parze i czy można mówić o tym, że w dzisiejszych czasach, jakże odmiennych od tych, które znamy z lekcji historii etyka może znaleźć swoje miejsce?

Etyka w biznesie to bardzo krucha dziedzina, która obecnie zyskuje coraz większe grono zwolenników. Okazuje się, że wielu ludziom zależy na tym, by znaleźć pozytywne rozwiązania, wkroczyć na uczciwą ścieżkę i nie rezygnować z przestrzegania zasad. Kursy etyki w biznesie z roku na rok stają się coraz bardziej popularne, wielu pracodawców bardzo chętnie wysyła na nie swoich podwładnych. Chociaż z jednej strony mogą nie wpływać one bezpośrednio na zwiększenie wydajności pracowników, na pewno pozwolą one na kształtowanie pozytywnych wzorców postępowania. Jeśli pracodawca postępuje zgodnie z zasadami etyki i mobilizuje swoich podwładnych do takiego postępowania na pewno o wiele chętniej kierują się oni jakimikolwiek normami. W rzeczywistości jednak pomimo prób pewnej grupy ludzi, wiele osób wciąż zapomina o tym jak ważna jest etyka, jak wiele może zmienić w codziennym funkcjonowaniu biznesu. Gdybyśmy bowiem tylko mogli w pełni zaufać swoim kontrahentom, wzbudzić chociaż cień zaufania u klientów i swobodnie funkcjonować na rynku na pewno nasze życie byłoby o wiele przyjemniejsze, a sumienie o wiele czystsze. Wiele niemoralnie postępujących osób zdaje się zasłaniać tendencjami na rynku, utrzymuje, że zachowuje się tak jak wszyscy, by utrzymać swój biznes na powierzchni. Są to jednak wymówki, do których zdecydowanie nie powinno się uciekać, puste słowa pokazujące jedynie jak tchórzliwi i mało asertywni jesteśmy. Każdy, kto ma bowiem sumienie i chce żyć z nim w zgodzie nawet swoim postępowaniem może hołdować zasadom etyki.

Moda to chętnie wykorzystywane dziś słowo, dlatego też jeśli stwierdzenie, że etyka w biznesie jest modna miałoby zmienić do niej nastawienie niektórych osób być może warto zaryzykować takim właśnie określeniem.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz

dziewięć − 1 =