Czym jest etyka?

czym jest etyka

Etyka to jedno z tych pojęć, które bez wątpienia słyszał każdy, nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak można by wyjaśnić je w kilku słowach.

Czy etyka to jedynie moralność, postępowanie zgodnie z prawem, z bożymi przykazaniami, z nauką rodziców? Czy jakikolwiek kodeks spisany przez człowieka może być nieomylnym wyznacznikiem etycznych norm, czy może skazany jest na niedoskonałość przez sam fakt, że wypłynął z ludzkiego umysłu? Etyczne rozważania nie są proste, wielu ludzi zajmuje się nimi jednak celem przystosowania całego społeczeństwa do funkcjonowania z wzajemnym poszanowaniem swoich praw. Nie wszyscy ludzie są w stanie zachowywać się uczciwie i godnie, w dzisiejszych czasach bardzo często chęć szybkiego zysku sprawia, że etyka w biznesie niemalże nie istnieje. A jednak z drugiej strony pojawia się coraz więcej osób, które pragną, by w ich życiu zastosowanie znalazły pewne normy i zasady. Czy zatem można znaleźć jakiś kompromis, jakieś rozwiązanie dla tego problemu? Zasady zawsze można złamać, przepisy naruszyć, uczciwość zignorować, niemniej jednak jeśli wykonując swój zawód będziemy żyć w zgodzie z własnym sumieniem i wyznawanymi wartościami na pewno nie zatracimy swojego człowieczeństwa.

Etyka w biznesie bardzo często nie ma najmniejszego znaczenia dla pracodawców, którzy nierzadko zmuszają swoich podwładnych do wykonywania rozkazów, nawet jeśli nie są one do końca moralne. Nie wszyscy potrafią się sprzeciwić, nie wszyscy mogą pozwolić sobie na utratę pracy w imię swoich przekonań.

Pozostanie moralnym i uczciwym w dzisiejszym świecie nie jest łatwe, łamanie zasad etyki można spotkać bowiem niemal na każdym kroku. Każdy, kto będzie starał się jednak żyć w zgodzie z własnymi przekonaniami na pewno zdoła uniknąć całkowitego upadku moralnego. W końcu trzeba pamiętać o tym, że każde zło, jakie wyrządzimy w naszym życiu prędzej czy później odwróci się przeciwko nam.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz

15 − dziewięć =