Co zyskuje etyczne przedsiębiorstwo?

etyczne przedsiębiorstwo

Żeby etyka stała się nieodłączną częścią biznesu, musi być opłacalna dla obu stron- sprzedających i klientów. Zajmijmy się na początek tym, co może zyskać przedsiębiorca, który zdecyduje się na pracę w zgodzie z określonymi standardami etycznymi. Postaram się przy tym pominąć takie aspekty jak na przykład poczucie własnej wartości. Jest ono oczywiście dla przedsiębiorcy bardzo ważne, dobrze jest wiedzieć, że robi się coś ważnego, ale powiedzmy to otwarcie – są to wartości niemierzalne, których nie można przełożyć łatwo na kondycję przedsiębiorstwa. Dlatego miejmy i to na uwadze, ale skupmy się może na zyskach wymiernych. Sprowadza się to do pytania: jak etyka ma pomóc w zdobyciu nowych klientów?

Sposobów działania jest kilka. Po pierwsze zyskujemy zadowolonych klientów, a żadnemu poważnemu przedsiębiorcy nie trzeba tłumaczyć, że zadowolony klient jest zdecydowanie więcej wart niż billboard w najlepszym miejscu. Możemy więc dotrzeć do określonej grupy docelowej- znajomych czy rodziny, kolegów z branży, naszego obecnego klienta – w zależności od tego, jakiego rodzaju działalność prowadzimy. Przykładem tutaj są sieci piekarń, które doskonale działają i zwiększają dochody bez kampanii reklamowych i podnoszenia cen – wniosek z tego taki, że reklamą są tu zadowoleni klienci.
Przy produktach nierotujących to było jedyne źródło dodatkowego dochodu, jednak większość produktów ma określony czas przydatności: czy to samochód, czy kosiarka, czy młotek- wszystko się zużywa i klient musi drugi raz udać się do sklepu. Lepiej będzie się czuł i chętniej wróci do sklepu, w którym został potraktowany uczciwie. Tutaj etyka w biznesie ma bardzo duże znaczenie- często po kilku latach zmienia się obsługa sklepu, zmienia się asortyment, nawet logo firmy czy główna branża działalności- pozostają stałe jedynie uniwersalne zasady etyczne, według których firma działa. Czasem przyciąga to klientów lepiej niż asortyment produktów w sprzedaży.

Firma etyczna to także firma nowoczesna, a nowoczesność jest bardzo chwytliwym hasłem. Wszystko, co jest innowacyjne, unikatowe, niepowtarzalne, zyskuje popularność, a więc nowych klientów. Właśnie dlatego tak podstawowa zmiana jak wdrożenie pewnego etycznego schematu obsługi jest posunięciem banalnie prostym, a mogącym przynieść wymierne i całkiem pokaźne zyski.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz

siedem + 10 =