Etyczna konkurencja

konkurencja

Konkurencja to podstawa funkcjonowania dzisiejszych rynków zbytu, podczas gdy jedni stają do wyścigu z pokorą inni decydują się na nieczyste zagrania, które mogą zagwarantować im szybki sukces.

Warto zwrócić uwagę na to, że konkurencja wbrew pozorom ma również swoje dobre strony, bez względu na to czy zachowana jest etyka w biznesie, czy też nie rywalizacja pozwala na wymierne korzyści zwłaszcza dla konsumentów. Kiedy bowiem sieci komórkowe walczą o zwolenników proponują swoim użytkownikom kolejne promocje, które mają zachęcić ich do skorzystania z określonych usług. Jeszcze kilka lat temu rozmowy telefoniczne były bardzo drogie, obecnie bardzo modne są różnego rodzaju pakiety, które mają skłonić klientów do wyboru takiej, a nie innej sieci komórkowej. Podczas gdy jedne firmy oferują darmowe rozmowy ze wszystkimi numerami w obrębie danej sieci, inne z kolei decydują się na udostępnienie klientom darmowego Internetu.

Warto wspomnieć, że w walce o klienta bardzo popularne stały się również różne dodatkowe atrakcje. I tak na przykład podpisując umowę na Internet można dostać za symboliczną złotówkę naprawdę porządnego laptopa czy też inny sprzęt. Wielu klientów korzysta z takich ofert, zdając sobie sprawę z tego, że tak naprawdę wyższy abonament po kilku latach pozwoli na spłacenie owego laptopa. Niemniej jednak za Internet tak czy siak trzeba płacić, jeśli zatem można mieć dzięki temu dodatkową bonifikatę, czemu by z niej nie skorzystać? Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nawet w ferworze najbardziej zaciekłej walki o klienta, firmy nie mogą pozwolić sobie na straty. Pewne produkty zatem nigdy nie osiągnął niższych cen, bowiem wówczas właściciel towarów nie czerpałby z ich sprzedaży praktycznie żadnych znaczących zysków.

Nie da się ukryć, że konkurencja to zjawisko bardzo ważne na dzisiejszym rynku, bez niej gospodarka kapitalistyczna nie miałaby jakiejkolwiek racji bytu.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz

szesnaście − 5 =