Etyka – iluzja czy praktyka?

iluzja czy praktyka

W dzisiejszych czasach bardzo często zapominamy o tym, że to jakie wartości sobą prezentujemy jest znacznie ważniejsze od tego jak wiele pieniędzy udało nam się zgromadzić na koncie. Etyka w biznesie to pojęcie, które może wydawać się nieco archaiczne, bowiem pieniądzem i znajomościami możemy zdziałać o wiele więcej niż uczciwością, moralnością i czystym sercem.

Mogłoby się wydawać za tym że etyka to pojęcie złudne, nie mające już zastosowania, a jednak w tych nieco zdegenerowanych czasach coraz więcej osób potrzebuje poczuć, że może komuś zaufać, może kierować się uczciwością i szczerością. Biznes bywa brutalny, w jednej chwili jest bowiem w stanie wynieść człowieka na piedestał, by w następnej brutalnie go z niego zrzucić. Wspinanie się po szczeblach zawodowej kariery nie jest łatwe, a wielu młodych ludzi stara się jak najszybciej osiągnąć jak najwięcej, zapominając przy tym o jakichkolwiek zasadach moralnych. Z drugiej jednak strony pracodawcy coraz częściej zaczynają doceniać swoich pracowników, nagradzać ich za zasługi, zachęcać do solidnej pracy. Doświadczeni i wierni pracownicy są bardzo cenieni, a wbrew pozorom ludzie, którzy sami nie zawsze grają czysto i uczciwie pragną otaczać się tymi, których mogą pochwalić się niczym nie zszarganą reputacją.

Czasami mimo najlepszych intencji warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszyscy grają czysto, dlatego też planując nasze postępowanie powinniśmy mieć to na uwadze. Nawet jeśli naszym zdaniem etyka w biznesie to podstawa funkcjonowania każdej firmy, nie traćmy czujności, bądźmy przygotowani na nieczyste zagrania konkurencji czy kontrahentów. W przeciwnym razie bowiem narazimy się na nieprzyjemne rozczarowania. Chociaż zasady etyki bez wątpienia można z powodzeniem stosować w praktyce, to niestety w naszych czasach bardzo często jest tylko i wyłącznie iluzja, wprawdzie piękna i szlachetna, ale wciąż jedynie iluzja.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz

4 − 2 =