Jak być etycznym w biznesie?

Two business people are holding hands to business cooperation.

Czy etyka w biznesie w ogóle jeszcze istnieje? Czy można pracować w wielkiej korporacji i hołdować jakimkolwiek zasadom moralnym? Czy będąc uczciwym i szczerym można dorobić się czegokolwiek, można zapewnić sobie dostatnie życie?

Bycie uczciwym w dzisiejszym świecie zdecydowanie nie jest łatwe, również ze względu na okoliczności, z jakimi się spotykamy. Kiedy pracodawca wydaje nam kolejne rozkazy, zleca zadania, jakie mamy wykonać często nie potrafimy się sprzeciwić. Wiemy bowiem, że jedynie dzięki wiernej służbie możemy dojść daleko, wykonując polecenia, nawet te niezgodne z zasadami etyki możemy zagwarantować sobie bowiem nie tylko comiesięczną wypłatę, ale nawet awans. Nie da się bowiem ukryć, że bardzo wielu pracodawców ponad wszystko ceni sobie oddanie, pracownicy którzy gotowi są położyć na szali swoje wartości moralne i odrzucić kodeks etyki w biznesie bardzo szybko zaskarbiają sobie sympatię szefostwa.

Nie znaczy to jednak wcale, że w dzisiejszych czasach nie ma firm, które mogą sprawnie działać i zachowywać się uczciwie. Warto zdawać sobie bowiem sprawę z tego, że w morzu kłamstw i oszustw coraz więcej osób zaczyna doceniać uczciwość. Chcąc pozostać etycznym w jakimkolwiek biznesie należy przede wszystkim zapytać samego siebie: czy rzeczywiście jesteśmy w stanie tolerować łamanie zasad moralnych? Czy będziemy w stanie poradzić sobie z niemałą odpowiedzialnością, wyrzutami sumienia, konsekwencjami, które być może spłyną na nas w przyszłości?

Postępując moralnie zapewniamy sobie coś bezcennego – spokój ducha, którego nie da się kupić za żadne pieniądze, którego nie opłacimy zarobionymi mniej czy bardziej uczciwie pieniędzmi. W życiu można być uczciwym i szczerym, sprzeciwiać się łamaniu zasad, jednak trzeba mieć na to dużo silnej woli. Z tego też względu jeśli zależy nam na etycznym zachowaniu powinniśmy uzbroić się w stalowe nerwy i nie dać się złamać w swoich postanowieniach.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz

18 + 16 =