Czy etyczność się opłaca?

etyka w biznesie

Wiele osób uważa, że etyka w biznesie się nie opłaca, że tylko grając nieczysto można dorobić się prawdziwych pieniędzy. Czy rzeczywiście szczerością i uczciwością tak niewiele można zdziałać?
Na pozór rzeczywiście o wiele łatwiej można dorobić się nie przestrzegając jakichkolwiek zasad moralnych, oszukując klientów, naciągając ludzi, nie patrząc na dobro kontrahentów. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że wówczas nasze zarobki będą tylko jednorazowe. Nie sposób jest bowiem zbudować na podłości i oszustwie trwałego i sprawnie funkcjonującego przez lata imperium. Jeśli zależy nam na tym, by nasza firma działała sprawnie przez kilka pokoleń powinniśmy postawić na etykę, moralność i dobre traktowanie współpracowników i klientów. Załóżmy bowiem, że wybieramy się do sklepu, w którym oferowana jest biżuteria, być może w krótkim czasie uda nam się sprzedać znaczną część towaru jeśli posrebrzany materiał będziemy sprzedawać jako czyste srebro. Niemniej jednak w dzisiejszych czasach ludzie nie są głupi i ktoś prędzej czy później zorientuje się, że nasz towar nie jest najwyższej jakości. Kiedy zła sława przylegnie do naszego sklepu trudno będzie ją odpędzić, klienci nie będą chcieli nas odwiedzać i dokonywać  u nas zakupów, nawet jeśli jakość produktów ulegnie zmianie. Choć na początku zatem być może uda nam się wypracować spory zysk, z czasem nasze małe przedsiębiorstwo straci rację bytu. Jeśli jednak będziemy uczciwi i zaproponujemy klientom dobrą jakość w rozsądniej cenie na pewno uda nam się pozyskać grono stałych bywalców, dzięki któremu nasz biznes będzie mógł powoli, acz systematycznie się rozwijać.

Prowadzenie biznesu w dzisiejszych czasach nie jest łatwe, trzeba bowiem pamiętać o tym, że dookoła nas czyha wiele pokus. Niemniej jednak jeśli przyłożymy się do pracy i będziemy chcieli być uczciwi na pewno uda nam się osiągnąć sukces. Zasady moralne i etyka w biznesie są bardzo ważne i bez względu na okoliczności powinniśmy zawsze pamiętać o ich stosowaniu.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz

19 − jeden =