Etyka w genetyce

etyka a genetyka

Inżynieria genetyczna to branża, która wzbudza bardzo wiele etycznych wątpliwości, zaczynając od genetycznie modyfikowanych roślin przez zapłonienie In vitro aż po klonowanie. Czy jednak rzeczywiście etyka w biznesie jakim jest inżyniera może istnieć?

Niektórzy ludzie twierdzą, że człowiek nie powinien za bardzo ingerować w naturę, bowiem niemożliwe do przewidzenia są skutki takiego postępowania. Obecnie wielu naukowców bez większego problemu jest w stanie zmodyfikować najpopularniejsze rośliny uprawne tak, by dawały one lepsze plony, były bardziej odporne na niekorzystne warunki środowiska czy też by były po prostu tańsze. Naukowcy bez mrugnięcia okiem potrafią wyprodukować banany o smaku gruszek czy śliwkowe jabłka, niemniej jednak czy ingerowanie w genomu to dobry i etyczny pomysł? Cóż, tak naprawdę trudno jest jednoznacznie ocenić ów naukowy postęp, bowiem do tej pory ludzkość nie miała okazji spotkać się z podobnymi zagadnieniami. Jeszcze sto lat temu w polskich domach nieobecne były telewizory, więcej Polska w ogóle nie istniała! A na świecie powszechne były zgony na odrę czy też polio. Obecny świat jest nie tylko bardzo rozwinięty, ale również bardzo zarozumiały, człowiek zapominając o etyce i moralności ma bowiem poczucie, że jest w stanie zrobić wszystko i zapanować nad wszystkim. Inżynieria genetyczna jest tego najlepszym przykładem, któż bowiem mógłby kiedykolwiek przypuszczać, że etyka w biznesie będzie zajmowała się nie tylko takimi zagadnieniami jak swoboda, konkurencyjność czy moralna współpraca. Obecnie znacznie ważniejszym pytaniem jakie zadają sobie osoby zajmujące się etyką są rozważania na temat tego, jak daleko powinien posunąć się człowiek? Czy są jeszcze bariery, których nie przekroczył, a których przekraczać zdecydowanie nie powinien?

Czasami znalezienie prostych odpowiedzi na problemy etyki w biznesie nie jest łatwe, niemniej jednak z pewnością takie próby powinny być podejmowane.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz

cztery + cztery =