Popularne i mniej znane tradycje bożonarodzeniowe w Polsce

tradycje Boże Narodzenie

Boże Narodzenie to czas wyjątkowy, w którym duże znaczenie mają tradycje kultywowane przez naszych przodków. Jakie tradycje świąteczne są najpopularniejsze w Polsce? Zobacz, czy je znasz!

Ubieranie choinki

Jedną z najpopularniejszych tradycji bożonarodzeniowych jest strojenie choinki. W niektórych regionach w Polsce jest ona ubierana dopiero w dzień Wigilii. Co ciekawe, kiedyś zamiast choinki stosowano podłaźniczkę – podwieszony pod sufitem czubek lub gałęzie iglaka, udekorowany owocami, bibułą, ozdobami ze słomy, słodkościami.

choinka na Boze Narodzenie

Dodatkowe nakrycie przy stole

Pozostawione przy wigilijnym stole puste nakrycie ma być przeznaczone dla zbłąkanego wędrowca, który podczas świąt może zawitać do domu. Inna tradycja mówi, że jest ono przeznaczone dla zmarłych.

Wypatrywanie pierwszej gwiazdki

Wieczerzę wigilijną według tej tradycji można rozpocząć dopiero wtedy, gdy na niebie pokaże się pierwsza gwiazdka.

Łamanie się opłatkiem

Tradycyjnie przed albo po kolacji wigilijnej zgromadzone przy stole osoby łamią się opłatkiem, składając sobie życzenia.

12 potraw na wigilijnym stole

Ta tradycja na Boże Narodzenie jest kultywowana w całej Polsce. Według niej na stole podczas wieczerzy wigilijnej ma pojawić się łącznie 12 potraw. Ich rodzaj jednak waha się w zależności od regionu kraju, na przykład mogą być to barszcz z uszkami, zupa grzybowa, kapusta z grzybami, kutia, makowiec, śledzie, kompot z suszu, pierogi z kapustą i grzybami, makówki.

potrawy wigilijne

Wręczanie prezentów

Po kolacji następuje czas wręczania sobie prezentów, które umieszczane są pod choinką. Prezenty są ozdobnie pakowane i umieszcza się na nich imiona osób, dla których są przeznaczone.

Pasterka o północy

O północy w kościołach odbywają się msze pasterskie. Są one pamiątką oczekiwania oraz modlitwy pasterzy, którzy udali się do Betlejem.

Śpiewanie kolęd

Ważnym zwyczajem bożonarodzeniowym jest śpiewanie kolęd. Te najstarsze, które do dziś śpiewane są w Polsce, pochodzą już z okresu średniowiecznego. Do najpopularniejszych kolęd zaliczane są „Wśród nocnej ciszy”, „Bóg się rodzi”, „Przybieżeli do Betlejem pasterze” czy „Lulajże, Jezuniu”.

Sianko, łuski karpia lub pieniądze pod obrusem

Zgodnie z tą tradycją na Boże Narodzenie podczas wieczerzy wigilijnej pod obrus należy włożyć sianko, łuski karpia albo pieniądze. Mają one zapewnić pomyślność i bogactwo w kolejnym roku.

Zakaz wstawania od wigilijnego stołu

Mniej znaną tradycją na Boże Narodzenie, która z kolei jest żywa w Czechach, jest ta dotycząca odchodzenia od wigilijnego stołu, zanim wieczerzę skończą wszyscy jej uczestnicy. Przesąd mówi, że ten, kto wstanie przed innymi, może nie dożyć kolejnych świąt.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz

6 + 2 =