Etyka a zwierzęta

etyka zwierzęta

Wykorzystywanie zwierząt w celach laboratoryjnych zawsze wywoływało wiele protestów, niemniej jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że takie gałęzie biznesu jak biznes kosmetyczny, farmaceutyczny czy też rozwój naukowy mogłyby nie istnieć bez przeprowadzanych na gryzoniach doświadczeń.

Z racji tego, że etyka w biznesie ma swoje grono zwolenników wiele firm kosmetycznych decyduje się na umieszczanie na swoich produktach oznaczeń dających klientowi do zrozumienia, że do jego testowania nie zostały wykorzystane żadne zwierzęta. Chociaż większość klientów drogerii nie zwraca uwagi na takie błahostki są jednak i tacy, dla których moralność i dobro zwierząt ma niebagatelne znaczenie. Warto wspomnieć również o tym, że jak dowiodło wielu właścicieli najbardziej znanych kosmetycznych marek, świetne kosmetyki można produkować również bez angażowania w ten biznes zwierząt.

Zwierzęta doświadczalne zdają się być wręcz niezbędne w biznesie medycznym, nowe leki czy też szczepionki bardzo często na początku podaje się zwierzętom. Na nich przeprowadza się również mniej i bardziej skomplikowane operacje czy też próbuje się dokonywać przeszczepów. Mogłoby się wydawać, że takie postępowanie jest bardzo nieetyczne, niemniej jednak z drugiej strony należy mieć na uwadze również dobro ogółu ludzkości. Badania na zwierzętach nie są kaprysem i bez wątpienia mają na celu ulepszenie systemu zdrowotnego, odkrycie nowych metod, dzięki którym być może uda się położyć kres śmiertelnym do tej pory chorobom. Laboranci zwykle traktują zwierzęta z dużym szacunkiem, dla własnego komfortu psychicznego starając się zapomnieć jednak o tym, że przyczyniają się do ich cierpienia czy zgonów.

Przeprowadzane na zwierzętach testy wzbudzały, wzbudzają i na pewno jeszcze przez lata będą wzbudzały wiele moralnych wątpliwości. Żaden kodeks etyki w biznesie zdaje się jednak nie wypowiadać jednoznacznie w tym temacie.

Możesz również polubić

2 komentarze

  1. martula

    Ja ostatnio zauważyłam napis „Nie testowano na zwierzętach” na.. puszce karmy dla kota. Na pewno są więc inne sposoby.

  2. Grażyna

    Osobiście uważam, że pewne badania powinny być prowadzone na zwierzętach laboratoryjnych – ale poważne mające na celu ratowanie ludzkiego życia a nie testowanie kosmetyków.

Dodaj komentarz

dziewiętnaście − 10 =