Etyka wśród pracowników

etyka a pracownicy

W dzisiejszych czasach konkurencja w firmach jest naprawdę bardzo duża, w związku z tym wielu pracowników wykorzystuje potknięcia swoich kolegów z pracy, by lepiej wypaść przed szefem. Etyka w biznesie zdaje się być im zupełnie obca, kiedy na horyzoncie jawi się perspektywa rychłego awansu. Kopanie dołków nawet pod ludźmi, których zwykliśmy nazywać przyjaciółmi nie jest w dzisiejszych czasach niczym niezwykłym.

Warto wspomnieć o tym, że wielu pracowników ze względu na niezadowolenie z warunków pracy i wysokości wynagrodzenia, decyduje sobie na drobne rekompensaty. Bardzo często pracownicy biurowi wynoszą do domu ryzy papieru do drukarki, długopisy czy też koperty. Wszelkie przedmioty, które mogą się przydać, a które schodzą w większych ilościach są chętnie zabierane przy nadarzającej się okazji. Wielu pracowników bez wahania wykonuje również prywatne rozmowy na poczet firmowego rachunku telefonicznego. Kiedy tylko znajdzie się wolna chwila można przecież porozmawiać z rodziną czy znajomymi zupełnie nie obciążając się kosztami. Wielu pracowników bez wahania korzysta również z firmowych drukarek, jako że normalnie tusze są bardzo drogie, a w firmie nikt nie zauważy, jeśli raz na jakiś czas skserujemy dziecku większe ilości szkolnych materiałów czy też wydrukujemy sobie materiały na zajęcia w wyższych szkołach weekendowych.

Warto zdawać sobie jednak sprawę z tego, że w porównaniu do innych przekrętów takie zachowanie wydaje się być bardzo błahe i mało obciążające dla ogólnego budżetu firmy. Niemniej jednak kiedy już pracownicy wyruszający w delegację manipulują środkami w taki sposób, by załatwić sobie dodatkowe atrakcje zdecydowanie trudno mówić tu o jakiejkolwiek etyce.

Czasami trudno jest potępiać nieetyczne zachowanie pracowników wielkich korporacji, zwłaszcza jeśli wie się, że są oni tylko małymi trybikami, które ciężko pracują i wiele znaczą dla firmy, nigdy jednak nie są należycie wynagradzane za swoje wysiłki i trud włożony w wykonywanie codziennych obowiązków.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz

pięć × 4 =