Prawda – najwyższa wartość etyki

prawda w etyce

Etykę w biznesie można rozkładać na czynniki pierwsze – między innymi temu służy ten cykl artykułów. Można szukać setek zastosowań i sposobów wdrożenia pewnych norm etycznych jako podstawowych zasad postępowania. Nie można jednak nie spojrzeć na problem ogólnie- czym jest etyka w biznesie, czemu ma służyć i jaką wartość ochraniać?

Najpopularniejsze podejście przyrównuje etykę do pewnej bariery, która ma chronić prawdziwą informację. Niezależnie od tego czy to w obiegu wewnętrznym czy w kontaktach z kontrahentami, prawdziwa informacja jest niezbędna do funkcjonowania w świecie biznesu. Czasem poszczególne informacje nie wydają się istotne, a nawet, że nie zasługują na ochronę, bo na przykład to tylko informacja, jaką klient chce wydrukować na banerze reklamowym. Czy to znaczy, że możemy z niej w jakiś sposób skorzystać? Załóżmy, że klient chciałby wydrukować plakat, który reklamuje jakiś kurs. Czy możemy złośliwie w tym samym dniu zorganizować konkurencyjne szkolenie? Technicznie i ekonomicznie jest to zapewne możliwe, ale czy nie kłóci się to z zasadami etycznymi? Przypadkowe działanie nie jest tutaj w żaden sposób regulowane- etyka ma chronić nas przed szkodliwymi działaniami podejmowanymi celowo.

W etycznej firmie pracownicy nie boją się przekazywać przełożonym złych wiadomości. Projekt ma opóźnienie – zdarza się. A do czego prowadzi zatajenie informacji, niech dowodzi przykład JP Morgan, który przez brak zasad etycznych w postępowaniu wewnętrznym stracił 4 mld dolarów z 90 mld budżetu (oddział Londyński). To oczywiście sumy, o jakich większość firm może tylko marzyć, ale powód jest błahy. W mniejszej skali każda strata jest bardziej dotkliwa, a u podstaw leży po prostu brak zasad etycznych w postępowaniu wewnątrz firmy. Brak tutaj przekazania prawdziwej informacji może prowadzić do dramatycznych sytuacji, dlatego właśnie za główny cel etyki w biznesie uważa się ochronę prawdy. Można wprowadzać setki tajemnic handlowych, służbowych i jeszcze innych. Wszystko to na nic, jeśli pracownicy nie zachowają się fair i w taki czy inny sposób narażą bezpieczeństwo informacji. Właśnie dlatego etyka w biznesie to coś, co powinno stać się codziennością, a nie wyjątkiem.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz

8 − 4 =